Kupno mieszkania – na co zwracać uwagę

Kupno mieszkania – na co zwracać uwagę

Zakup mieszkania to niełatwy proces. Dlatego już na początku warto określić swoje potrzeby mieszkaniowe, takie jak lokalizacja lokalu i jego cena. Warto również wiedzieć o co zapytać sprzedającego i na jakie aspekty prawne związane z zakupem mieszkania zwrócić uwagę. Te zagadnienia postaramy się omówić w niniejszym artykule.

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Planując zakup mieszkania należy:

  • sprawdzić stan budynku, czyli ustalić kiedy budynek został wybudowany, z jakich materiałów jest wykonany oraz zweryfikować stan elewacji budynku i klatek schodowych. Dobra izolacja cieplna to niższe rachunki za ogrzewanie. Z kolei dobry stan klatek schodowych niezdewastowanych dobrze świadczy o naszych przyszłych sąsiadach.
  • sprawdzić stan mieszkania – szczególną uwagę należy zwrócić na stan instalacji elektrycznych i gazowych, podłóg, drzwi i okien oraz na stan pomieszczeń w których występuje wilgoć i może pojawiać się grzyb. Należy również sprawdzić rozkład i funkcjonalność pomieszczeń i zobaczyć na którą stronę wychodzą okna. To pozwoli nam określić ile światła słonecznego będzie wpadać do naszego mieszkania w ciągu dnia i w jakich godzinach. Warto również ustalić kiedy były ostatnio przeprowadzane remonty w mieszkaniu i w jakim zakresie.
  • dowiedzieć się jakie są koszty utrzymania lokalu – pamiętaj, że możesz poprosić sprzedającego o pokazanie ostatnich rachunków od wspólnoty, czy spółdzielni, aby zweryfikować czy informacje podane przez sprzedającego są prawdziwe.

Zakup mieszkania a kwestie prawne

Przechodząc do kwestii prawnych należy przede wszystkim zweryfikować stan prawny mieszkania w księdze wieczystej. Z księgi wieczystej dowiemy się nie tylko kto jest właścicielem mieszkania, ale także zweryfikujemy czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką, bądź czy nie stanowi przedmiotu egzekucji. Ponadto powinniśmy uzyskać od sprzedającego zaświadczenie, że nie zalega on z opłatami czynszowymi.

Należy pamiętać, że kupujący nie powinien obawiać się zadawania jakichkolwiek pytań, nawet jeżeli mogłyby się one wydawać dziwne. Zakup mieszkania to spory wydatek finansowy, dlatego dobrze mieć pewność co do swojego wyboru. Przy zakupie mieszkania liczą się nawet najdrobniejsze szczegóły.

One Reply to “Kupno mieszkania – na co zwracać uwagę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *